Przed chwilą zakończyło się głosowanie w Sejmie nad poprawkami Senatu do ustawy o ochronie przyrody z 11.03.2004. Poprawka nr 9, polegająca na dopisaniu w art.12 pkt 9 zdania:
Opłaty pobierane za wstęp do parku narodowego, w wysokości 15 % wpływów za każdy kwartał, przeznacza się na dofinansowanie działalności ratowniczej specjalistycznych organizacji ratowniczych - Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, działających na terenie danego parku narodowego.
została utrzymana!!!!!!!!
W związku z tym oświadczamy, że:
My, akcja społeczna „Śmigło dla Tatr”, a w tym 7500 internautów, Komitet Organizacyjny, Organizatorzy, Partnerzy Akcji i Wspierający, poprzez wpływ na Senat i Sejm RP
ZMIENILIŚMY USTAWĘ O ochronie przyrody z dnia 11.03.2004.
W ten sposób jeden z głównych celów Akcji „Śmigło dla Tatr” został osiągnięty. TOPR w wyniku tej regulacji prawnej powinien otrzymywać od 600 do 800 tys. złotych rocznie, co zbliża TOPR do stanu stabilności finansowej i daje pierwszą szansę na budowę systemu ratownictwa lotniczego w Tatrach.
Komunikat prasowy:
Akcja „Śmigło dla Tatr” to inicjatywa kilkudziesięciu alpinistów internautów z forum www.wspinanie.pl, nazywających siebie brytanami, którzy zbulwersowani brakiem od ponad roku górskiego helikoptera ratunkowego w TOPR, nie czekając na obietnice kolejnych Ministrów, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Ich akcja spotkała się z niespotykanym, pozytywnym odzewem społecznym.
W ciągu krótkiego czasu pod Listem Otwartym do Sejmu i Senatu podpisało się ponad 7500 osób. Organizatorzy o nickach Icefall (Kacper Gradoń) i Jacek-org (Jacek Rządkowski) sami przecierali oczy ze zdumienia. O sukcesie przesądziła szybkość rozchodzenia się informacji w internecie i entuzjazm w działaniu niejakiego Dzika, znanego z internetowego konfliktu z fundacją Jurka Owsiaka o tablice na Jurze. Tym razem panowała jednak pełna zgoda i Jurek Owsiak petycję brytanów do Senatu i Sejmu też podpisał (pozycja 5299).
Pomysłodawcą zmiany w ustawie o ochronie przyrody od długiego czasu był TOPR, jednak jego zabiegi w toku normalnych prac legislacyjnych, nie dały rezulatu. Naczelnik TOPR, który teraz stał się oficjalnym partnerem Akcji, Jan Krzysztof pisał do organizatorów:
Nasze dotychczasowe działania w tym względzie również przy udziale MSWiA nie przyniosły pozytywnego rozwiązania. Wiem, że w tej chwili podjęliście działania w tym względzie, ale podejrzewam, że przy III czytaniu projektu wprowadzenie takiej zmiany może być trudne.
Widząc jednak skalę społecznego entuzjazmu i tysiące podpisów pod Listem z profesjonalnym projektem poprawki do ustawy (autorstwa jednego z brytanów), jak również pozytywne komentarze mediów, Jan Krzysztof dołączył potencjał swój i całego TOPR do działań na rzecz wprowadzenia poprawki do ustawy w momencie gdy była ona złożona już w Senacie. Dzięki temu Senator Franciszek Bachleda Księdzularz z grupą senatorów, poprawki zgłosił i działał na rzecz ich wprowadzenia na wszystkich etapach prac w Senacie jak również ich konsultacji w Min. Finansów i Środowiska. Ratownicy oraz rzesze turystów górskich dzień po dniu śledziły zmagania Senatora, czytając raporty i informacje w naszym serwisie www.
Sekretariat Akcji nie pozostawał bezczynny i informował drogą elektroniczną Senatorów o celach akcji i rosnącym społecznym zainteresowaniu. W efekcie tych działań poprawka została przegłosowana jednogłośnie. Niewątpliwie sprzyjała temu też milcząca zgoda TPN i pomoc Dyr.Skawińskiego podczas prac nad poprawką, któremu z tego miejsca serdecznie dziękujemy.
W Sejmie też nie było łatwo. Poprawka wzbudziła kontrowersje na Sejmowej mównicy (http://www.smiglodlatatr.pl/news.php?NewsId=21) i wymagała dodatkowych sprostowań i wyjaśnień. Ambasadorem naszej sprawy był Poseł Jan Rzymełka (PO), kandydat ze Śląska do Parlamentu Europejskiego.
- To przełomowa chwila w nierównej walce o bezpieczeństwo turystów w Tatrach – komentuje Artur Hajzer, były himalaista, honorowy przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Akcji. – Nasze środowisko pokazało po raz kolejny, że górska pasja jednoczy, a entuzjazm i gotowość pomocy są w nią wpisane na stałe. Czasem jednak muszą mieć wsparcie z powietrza. Od dzisiaj możemy być o nie spokojniejsi.
Teraz ustawę powinien podpisać Prezydent. Akcja „Śmigło dla Tatr” trwa dalej. Pełna informacja o jej następnych celach znajduje się na www.smiglodlatatr.pl . Organizatorzy pozyskali już sponsora do zadań logistycznych i pokrycia bieżących kosztów – nową markę outdoorową Alpin’s. Oficjalnie organizatorem akcji stała się Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.
Akcję „Śmigło dla Tatr” poparli zarówno Prezes PZA Janusz Onyszkiewicz jak i znani himalaiści z Krzysztofem Wielickim na czele.
Jacek Rządkowski Akcja „Śmigło dla Tatr” Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im.Jerzego Kukuczki ul.Noakowskiego 10/12, Warszawa |