Dnia 11 kwietnia 2006 r. w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie odbyła się konferencja prasowa mająca na celu prezentację naszej Akcji wobec całego społeczeństwa, dotąd bowiem była ona znana przede wszystkim środowisku ludzi gór. Nim rozpoczęła się część oficjalna, pod ostrzałem kamer telewizyjnych i mikrofonów radiowych znaleźli się: Artur Hajzer, Jan Krzysztof i Wojciech Słowakiewicz.
Artur Hajzer udziela wywiadu dla telewizji
Oficjalnie konferencję rozpoczął efektowny kilkuminutowy film prezentujący zarejestrowane podczas ćwiczeń ratowników brawurowe działania z wykorzystaniem śmigłowca. W pierwszej części spotkania Artur przedstawił początki akcji (konflikt wokół tablic na Jurze, rolę jaką odegrał "Dzik", oraz to jak kształtował się komitet organizacyjny Akcji). Opisał też nasze pierwsze sukcesy (zwłaszcza udany lobbing na rzecz poprawki w ustawie o ochronie przyrody) oraz istotną rolę jaką w tej fazie odegrała firma dysponująca znakiem firmowym HiMountain, a także udział portalu www.wspinanie.pl w całym przedsięwzięciu. Podkreślił też wielką rolę wolontariuszy, którzy na różnych odcinkach włączyli się w pracę wokół akcji i wszystkich darczyńców.
Artur Hajzer (pierwszy z prawej) opowiada o początkach Akcji, na lewo od niego siedzą pozostali prelegenci: Maciej Kałwak (prezes zarządu firmy Mount), Jan Krzysztof (Naczelnik TOPR), Jacek Rządkowski (członek zarządu Fundacji im. Kukuczki), Wojciech Słowakiewicz (wspinanie.pl)
Drugą część wypełniło wystąpienie piszącego te słowa. Krótko przedstawiłem historię Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, to jak Akcja "Śmigło" wpłynęła na ożywienie prac Fundacji; by następnie dość obszernie omówić pozostałe akcje i zadania koordynowane przez Fundację (m.in. Akcja "Tatry bez młotka", Fundusz im. A. Zawady itd.).
Jacek Rządkowski przedstawia dzieje i pracę Fundacji im. J. Kukuczki
Z kolei zabrał głos Maciej Kałwak, który uzupełnił wypowiedź Artura o roli marki HiMountain w promocji Akcji (utworzenie specjalnego etatu dla osoby zajmującej się w imieniu firmy Akcją, przesunięcie środków z funduszu promocyjnego i reklamowego firmy na rzecz promocji Akcji, wydawanie ulotek, produkcja bannerów promujących akcję, wykup reklam w czasopismach górskich i na portalach internetowych - m. in. Gazety Wyborczej, itp.). Wojtek Słowakiewicz mówił o roli jaką w integracji rozproszonego po całym kraju środowiska ludzi gór odgrywa internet, oraz opisał rolę "Brytana" w promocji Akcji, mówił także o innych inicjatywach realizowanych z wydatną pomocą portalu wspinanie.pl (m. in. zbieranie podpisów w sprawie zagospodarowania terenu skałek na Zakrzówku, koordynowanie rozmów wokół tzw. Porozumienia Tatrzańskiego, zarządzanie stroną internetową Akcji "Śmigło" itp.).
Na koniec wystąpił Jan Krzysztof, który w imieniu TOPR wyraził wielkie uznanie dla wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób zaangażowały się w Akcję. Opowiedział też jak pomoc pozyskana dzięki poprawce w ustawie o ochronie przyrody oraz środki materialne i finansowe przekazywane z konta Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego są wykorzystywane przez TOPR na rzecz organizowania fachowego ratownictwa lotniczego w Tatrach. Mówił o dotychczasowych osiągnięciach i o dalszych projektach modernizacji systemu ratownictwa lotniczego na Podhalu oraz zaplecza technicznego. W końcowej części spotkania prelegenci w odpowiedzi na pytania dziennikarzy uzupełniali swoje wypowiedzi o konkretne dane liczbowe i inne ciekawostki. Po zakończeniu konferencji pozowaliśmy do rodzinnej fotografii:
W naszym odczuciu konferencja spełnila swoje zadanie. Krótkie materiały o Akcji ukazały się w Teleekspresie i Kronice Krakowskiej. Mówiły o nas także RMF i Radio ZET. Ukazały się artykuły w lokalnych dziennikach. Teraz czekamy na społeczne efekty naszej prezentacji. Okres rozliczeń podatkowych wciąż trwa! Wasza pomoc wciąż jest potrzebna!
Z taternickim pozdrowieniem
|