W dniu 20 listopada 2004 r. w schronisku na Polanie Chochołowskiej miały miejsce obchody Dnia Ratownika TOPR. Uznaliśmy, że to dobry moment, by zakończyć pierwszy etap naszej akcji i przekazać ratownikom zgromadzone środki. Sam Naczelnik TOPR zaproponował, by dar został przekazany w formie sprzętu medycznego na wyposażenie powracającego z generalnego remontu śmigłowca Sokół, co zresztą jest w pełni zgodne z przesłaniem naszej akcji. Zarząd Fundacji po zapoznaniu z przesłanym przez TOPR wykazem potrzebnego sprzętu zadecydował o jego zakupie ze środków pozyskanych w ramach Akcji Społecznej „Śmigło dla Tatr”.
Uroczystości w schronisku w Dolinie Chochołowskiej rozpoczęła Msza Św. o godz. 13. Potem odbyło się Walne Zebranie Członków TOPR. O godz. 15 Artur Hajzer przedstawił zgromadzonym przebieg akcji i nasze osiągnięcia, i właśnie w tym momencie udało się dotrzeć do schroniska (fatalne warunki atmosferyczno-drogowe) delegacji zarządu fundacji w składzie: Kacper Gradoń, Jacek Rządkowski, Ziemowit Wirski. Przyjęto nas gromkimi brawami i słowami najwyższego uznania. Poproszono też o przekazanie WSZYSTIM TYSIĄCOM TURYSTÓW I WSPINACZY wspierających akcję w jakikolwiek sposób WIEEELKICH PODZIĘKOWAŃ - co niniejszym czynimy.
Część sprzętu została dowieziona bezpośrednio na uroczystość celem prezentacji:
Część przekazanego przez nas sprzętu. Na zdjęciu widać Lifepak 12 z dwufazową falą defibliracji, AED, stymulacja przezskórna, moduł EKG, drukarka 50 mm, 2 komplety elektrod, 3 elektrody ECG, Moduł Sp02 - pulsoksymetria, czujnik Sp02 i data term do pomiaru temp. głębokiej.
Szczegółowy wykaz przekazanego sprzętu:
1. LIFEPAK - dwufazowa fala defibrylacji, AED, stymulacja przezskórna, moduł EKG wraz z kablem pacjenta. Kabel do elektrod Quick Combo, drukarka 50 mm, 2 komplety elektrod Quick Combo, 3 elektrody ECG, 2 szt. akumulatorów Fastpak oraz stacja rekondycjonująca MBSS, torba transportowa.
2. Moduł Sp02 - pulsoksymetria, przedłużacz 1,2 m, przedłużacz do czujników, komplet czujników Sp02 typu Y, czujnik Sp02 dla dorosłych i dzieci - DS10A typu klips na palec wielorazowego użytku.
3. DATA TERM - urządzenie do pomiaru i monitorowania temperatury głębokiej, monitorowanie co 5 sekund, alarmy granicy górnej i dolnej, pamięć 70 pomiarów od 17 do 45 st. C, sonda miękka 38 cm wielorazowego użytku.
4. Deska Ortopedyczna IRON DUCK ULTRA - VUE - plastikowa, pływająca z unoszeniem, prześwietlana dla promieni X, stabilizator głowy, pasy, system mocowania karabinkowy.
5. Ssak ACCUVAC BASIC - akumulatorowy ładowany z baterii z sieci 230 V i 12 V z wymiennym pojemnikiem do sterylizacji w autoklawie, przewód ssący silikonowy z zaworkiem, regulacja siły ssania , płyta ścienna ACCUVAC.
6. Respirator MEDUMAT standard, regulacja częstotliwości oddechowej od 8 do 40/min, i objętości oddechowej od 75 do 2500 ml, mix tlenowy 50/100%, manometr ciśnienia w układzie oddechowym działający w temp. od -18 do +60 stop. C. 5 nowoczesnych alarmów monitorujących, maska, reduktor z przepływomierzem nastawnym oraz złączem AGA.
7. Butla 5l - RP, torba-plecak RESCUE PACK, Ampularium.
Przekazanie sprzętu ratownictwa medycznego dla śmigłowca Sokół - od lewej: Jacek Rządkowski (członek zarządu fundacji), Józef Janczy (prezes TOPR), Kacper Gradoń (członek zarządu Fundacji), Jan Krzysztof (naczelnik TOPR), poniżej: Ziemowit Wirski (członek zarządu fundacji)
Potem rozpoczęła się najdonioślejsza część uroczystości:
Przemawia naczelnik Jan Krzysztof. Z prawej prezes Józef Janczy, z lewej vice-prezes Czesław Ślimak.
Szesnastu Kandydatów zakończyło oficjalnie swój staż i złożyło wobec Naczelnika TOPR ślubowanie według Roty napisanej w 1909 r. przez Mariusza Zaruskiego:
Potem był czas na gratulacje i pamiątkową fotografię nowozaprzysiężonych ratowników ze swym Naczelnikiem. Nas niezmiernie ucieszył fakt, że pośród nich znalazł się doskonale znany w środowisku wspinaczkowym Jarek „Blondyn” Caban (w górnym rzędzie drugi od prawej):
Część oficjalną zamknęła teatralna inscenizacja historycznych wydarzeń z historii TOPR w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Ratowników Tatrzańskich w Murzasichlu:
Fragment przedstawienia: pierwsi ratownicy składają ślubowanie wobec Mariusza Zaruskiego.
Rozpoczęła się część nieoficjalna trwająca do samego rana. Dowiedzieliśmy się co nieco o projektach ostatecznego rozwiązania kwestii ratownictwa lotniczego w Tatrach Polskich. Powstający model działania jest wielce obiecujący. Więcej można będzie napisać po podpisaniu umów i zakończeniu procedur prawnych.
Zostaliśmy też przeszkoleni przez Andrzeja Blachę z procedur HEMS i SAR, wysłuchaliśmy relacji z konferencji IKAR na temat "wyższości" Eurocoptera na Augustą, a całkiem po północy zrobiliśmy sobie zdjęcie z Henrykiem Serdą - ze względu na ustawę o wychowaniu w trzeźwości nie nadaje się do prezentacji ;-)
Jeszcze raz serdeczne podziękowanie w imieniu TOPR i własnym składają: Koordynatorzy Akcji.
PS. Docierają już do nas zapytania: „CO DALEJ Z AKCJĄ ?” Odpowiedź jest prosta - tak długo, jak będzie to konieczne - będziemy podejmować wysiłki na rzecz pomocy TOPR-owi. Chodzi wszak nie tylko o naszych Przyjaciół i Kolegów, oraz komfort ich pracy, ale też o nasze bezpieczeństwo w Tatrach przede wszystkim. Sprzęt medyczny zużywa się - konieczne są stale nowe zakupy. Godzina lotu śmigłowca kosztuje ok. 2000,- zł. Najbliższe zamierzenia: 1. Uzyskanie z MSWiA zgody na organizację zbiórki publicznej pieniędzy na rzecz realizacji celów akcji. 2. Kontynuacja zbiórki środków w ramach odpisu podatkowego na rzecz fundacji jako organizacji pożytku publicznego.
Niezależnie od tego fundacja zamierza w najbliższym czasie podjąć inne zadania statutowe, o czym szczegółowo będzie informować specjalnie stworzona w tym celu witryna internetowa.
|