Strona główna
Cel akcji
Jak pomóc?
Gdzie wpłacić?
FAQ
Jeden procent
Aktualności
Wspierają nas
Napisali o nas
Forum
Dokumenty
Koordynatorzy
Organizatorzy
Banery akcji

::Aktualności

15 kwietnia 2004

Poszło do Posłów i do mediów

Dziś rozesłaliśmy naszą odpowiedź i kontrargumenty na głosy przeciwników poprawki 9 w ustawie o ochronie przyrody padające z mównicy sejmowej i w "kuluarach" Parlamentu:

Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego
im. Jerzego Kukuczki
ul. Nowakowskiego 10/12
00-666 Warszawa

SZANOWNE PANIE POSŁANKI,
SZANOWNI PANOWIE POSŁOWIE!

Od wielu tygodni w imieniu 7600  internautów, TOPR, GOPR, Fundacji im. Jerzego Kukuczki oraz Komitetu Społecznej Akcji ''Śmigło dla Tatr", działaliśmy na rzecz poprawki
w Ustawie o ochronie przyrody, która została wprowadzona przez Senat w art. 12 w ust. 9 poprzez dodanie zdania:

Opłaty pobierane za wstęp do parku narodowego, w wysokości 15 % wpływów za każdy kwartał, przeznacza się na dofinansowanie działalności ratowniczej specjalistycznych organizacji ratowniczych - Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, działających na terenie danego parku narodowego.

W tej sprawie wysłano do Senatu i członków Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa następujące materiały:

  • List do Marszałka Senatu,
  • List do Przewodniczącego Komisji Środ., Zasobów Nat. i Leśnictwa,
  • List TOPR,
  • List otwarty z podpisami 7600 internautów

Wszystkie dostępne w serwisie www.smiglodlatatr.pl

Obserwując wczorajszą dyskusję sejmową /fragmenty także w w/w serwisie www/, jak i fakt, że poprawka wzbudziła wiele kontrowersji pragniemy przedstawić dodatkowe informacje. Oto one:

  1. GOPR i TOPR nie są jednostkami budżetowymi, jak to zostało wczoraj przedstawione. Są one stowarzyszeniami, które otrzymują jedynie dofinansowanie z MSWiA , które zleca im zadania z dziedziny ratownictwa.
  2. Dofinansowanie MSWiA pokrywa zaledwie 60% potrzeb TOPR i 50% potrzeb GOPR. Jeżeli chodzi o GOPR to niskie dofinansowanie grup: Bieszczadzkiej, Wałbrzysko-Kłodzkiej
    i Jurajskiej zagraża dalszemu istnieniu tych organizacji.
  3. Akcje ratunkowe w Polsce nie mogą być odpłatne i niemożliwy jest do zastosowania system ubezpieczeń. Wynika to z zapisów konstytucyjnych.

Mając powyższe na uwadze, podkreślamy, że turyści na terenie parków narodowych w górach powinni mieć zapewnione bezpieczeństwo i ratownictwo. A ponieważ nie każdy Polak zainteresowany jest turystyką uważamy, że społecznie sprawiedliwe jest, iż będzie ono częściowo finansowane ze środków za bilety pozyskiwane na terenie, którego dotyczy. Parki mają też możliwość regulacji cen biletów.

Uważamy, że poprawka ratuje życie ludzkie i powinna zostać utrzymana. Apelujemy do Państwa o głosowanie za utrzymaniem poprawki nr 9 Senatu do ustawy o ochronie przyrody. 

Z poważaniem

Artur Hajzer - Fundacja Kukuczki
Janusz Majer - Przewodniczący Rady Fundacji Kukuczki
Jan Krzysztof - Naczelnik TOPR
Jacek Dębicki - Naczelnik GOPR

więcej szczegółów na www.smiglodlatatr.pl 

Sekretariat Akcji

Zebraliśmy
75 523 PLN

Zmieniliśmy ustawę o ochronie przyrody - pod naszym listem do do Sejmu, Senatu i  Prezydenta. Podpisało się:

7996
osób

Zobacz list

Copyright by "Śmigło dla Tatr"